بحث جهان های موازی در سوره حمد

1
1684

قبلا در نوشته ها و تارنماهای قبلی بطور مفصل درباره مبحث جهان های موازی بحث کرده ایم اما انتشار یک خبر جدید مبنی بر اینکه دانشمندان در قطب جنوب ذراتی را کشف کرده اند که جزو ذرات بنیادی جهان ما نیست و از قوانین فیزیکی جهان ما تبعیت نمی کند مبحث جهان های موازی را بسیار داغ کرده است برای همین به بازسازی مطلب جهان های موازی پرداخته ایم.

جهان های موازی قبلا در فیزیک بصورت یک فرضیه ولی هم اکنون در حال در آمدن به صورت یک فکت علمی است که در آن اظهار میکند که جهانهای دیگری به موازات جهان ما نیز وجود دارند که از قوانین فیزیکی جهان ما تبعیت نمیکنند،کتاب های مختلفی هم در این زمینه تالیف و ترجمه شده است از جمله کتاب جهان های موازی میچیوکاکو،کتاب در جست و جوی بسگیتی کتاب واقعیت پنهان که توسط انتشارات مازیار منتشر شده اند،اما این جهان های موازی نیز انواع مختلفی دارند.

که چهار مدل پیشنهادی برای جهان های موازی به شرح زیر است:

اول-جهان های موازی  اینقدر بزرگ هستند که قوانین حکم می کند قطعا در جایی دیگر در سیاره ای دقیقا مشابه زمین قرار دارد که در آن یک رویداد دقیقا یک سان د حال رخ دادن است.د واقع یک جهان بی نهایت در بی نهایت.
حد سرعت نور محدود است و ما بیشتر جهان را نمی بینیم و فقط لحظه انفجار بزرگ از ۱۴ میلیارد سال قبل و گسترش فضا برای ما قابل مشاهده است.وجود این فرض به دو پیش فرض نیازمند است کائنات نامتناهی.اگر این موضوع درس باشد جهان های موازی به قدری دور هستند که هیچ پیامی نمی توان با آنها مبادله کرد.

نظریه دوم-اگر شما به قدر کافی دور شوید به سرزمین عجایب سقوط می کنید.در نظریه منطقه ای از فضا در یک تورم بین جهان موازی ما و بقیه جهان ها قرار دارد که دسترسی به جهان های موازی از طیق این قسمت های تورم امکان پذیر است.در این مورد نیز دو نظریه وجود دارد که نظریه اول به معنی تورم ابدی است و تعداد زیادی جهان بعد از شکلگیری بخاطر تورم آشفته بصورت حباب پدید آمده اند و این به معنی نامتناهی بودن کیهان ما نیست د نظریه دوم این جهان ها بروی تخته ای قرار دارند و با یک دیگر قابل برخورد هستند.

نظریه سوم– می گوید جهان های موازی متفاوت از هم هستند و فضا و زمان در جهان خود ما از زمان بیگ بنگ پدید آمده است و درنتیجه این جهان ها هیچ ارتباطی با هم ندارند البته از نظر ریاضی یک موج تابعی از وجود است و در طول زمان تکامل می یابد پس این امکان نیز می تواند وجود داشته باشد که بی نهایت جهان با ابعاد بی نهاید در بازه های کوانتمی در حال تداخل با یک دیگر باشند.از چهار نوع جهان در نظریه تنها سطح سوم با نظریه ریسمان ها تطابق دارد.و بر این اساس جهان های موازی می توانند از طریق کرمچاله ها با هم در اتباط باشند.

نظریه چهارم-پس از رنگین کمان یک سزمین جادویی قرار دارد و جهان هایی وجود دارد که قوانین ریاضی و فیزیکی کاملا متفاوت با جهان ما را دارند و بر اساس یک اصل در ریاضی هر جهان با هر قوانینی امکان وجود دارد.

در سوره حمد نوشته شده است:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ ﴿۱﴾به نام خداوند رحمتگر مهربان (۱) الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ ﴿۲﴾ستایش خدایى را که پروردگار جهانیان است (۲)

در آیه دوم به واژه جهانیان یا “الْعَالَمِینَ”اشاره شده است و واژه عالم و جهان جمع بسته شده است و بصورت مفرد مورد استفاده قرار نگرفته است که می تواند بر مبحث جهان های موازی نیز دلالت داشته باشد.

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید