زمین ساخت ورقه ای در قرآن

0
385

همانطور که میدانید زیر زمین بصورت یکپارچه نیست و بصورت ورقه ورقه است و این ورقه‌ها در زیر زمین در حال حرکت هستند، حال زمانی که این ورقه‌ها به همدیگر برخورد می‌کنند زمین لرزه ایجاد میشود،که حرکت ورقه ها به سه صورت ورقه های دور شونده،نزدیک شونده و در امتداد هم لغزنده است.

 

در حالت دوم اگر برخورد ورقه‌ها شدید باشد و یک ورقه به زیر ورقه دیگر فرو برود و یا ورقه‌ها از هم دیگر دور شوند. کوهای آتش فشانی به وجود می‌آیند، و اگر این اتفاق در دریا و اقیانوس اتفاق بیفتد جزایر پدید می‌آیند.

در آیه ۳۱ سوره رعد خداوند متعال به این مسئله اشاره فرموده‌اند:

وَلَوْ أَنَّ قُرْآنًا سُیِّرَتْ بِهِ الْجِبَالُ أَوْ قُطِّعَتْ بِهِ الْأَرْضُ أَوْ کُلِّمَ بِهِ الْمَوْتَى بَلْ لِلَّهِ الْأَمْرُ جَمِیعًا أَفَلَمْ یَیْأَسِ الَّذِینَ آمَنُوا أَنْ لَوْ یَشَاءُ اللَّهُ لَهَدَى النَّاسَ جَمِیعًا وَلَا یَزَالُ الَّذِینَ کَفَرُوا تُصِیبُهُمْ بِمَا صَنَعُوا قَارِعَهٌ أَوْ تَحُلُّ قَرِیبًا مِنْ دَارِهِمْ حَتَّى یَأْتِیَ وَعْدُ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ لَا یُخْلِفُ الْمِیعَادَ ﴿۳۱﴾

اگر بوسیله قرآن کوهها به حرکت در آیند و زمینها قطعه قطعه شوند، و بوسیله آن با مردگان سخن گفته شود (باز هم ایمان نخواهند آورد!) ولی همه آن‌ها در اختیار خداست آیا آن‌ها که ایمان آورده‏‌اند نمی‏دانند که اگر خدا بخواهد همه مردم را (به اجبار) هدایت می‏کند (اما هدایت اجباری سودی ندارد) و پیوسته مصائب کوبنده‏ ای بر کافران – بخاطر اعمالشان – وارد می‏شود و یا به نزدیکی خانه آن‌ها فرود می‏آید تا وعده (نهائی) خدا فرا رسد، خداوند در وعده خود تخلف نمی‏کند.

برسی نکات آیه:

الف – در آیه خداوند متعال به حرکت کوه‌ها اشاره فرموده‌اند: این آیه می‌تواند دارای چندین مفهوم علمی باشد، نخست اینکه زمین ثابت نیست و حرکت می‌کند و کوه‌ها هم که روی آن قرار دارند در حرکت هستند، دومین مفهوم علمی آیه به این مسئله اشاره می‌کند که کوه‌ها بروی ورقه‌ها که در آیه به‌صورت قطعه‌قطعه اشاره شده استقرار دارند و به‌وسیله حرکت ورقه‌های زمین جابه‌جا می‌شوند.

ب-زمین های  قطعه‌قطعه شوند: در این قسمت از آیه نیز خداوند متعال به ورقه‌ورقه بودن لایه‌های زمین اشاره فرموده‌اند و باتوجه‌به حرکت کوه‌ها که واژه قبل از آن بود به‌نوعی حرکت این ورقه‌ها از دیدگاه قرآن کریم نیز تأیید می‌شود.

دقت نمایید این آیات زمانی نازل شده است که هیچ ماهواره‌ای برای عکس‌برداری از زیر زمین نبود و علم زمین‌شناسی علمی است که عمدتاً در قرن بیستم تجلی پیدا کرده است؛ اما خداوند متعال برای اثبات حقانیت قرآن کریم بخش‌هایی از علومی که قرن‌ها بعد کشف شد را در قرآن کریم قرار داده است.

سلام بر حسین

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید