همانطور که میدانید بدن ما و سایر جانداران زنده دارای یک سیستم ایمنی است که این سیستم ایمنی ما را همه روزه از هجوم میلیون ها باکتری ویروس و سایر عوامل بیماری زا محافظت می نماید و خود سیستم ایمنی نیز یکی از بزرگترین نعمات الهی و نشانه های وجود خداوند متعال است زیرا اگر بر فرض ما بطور تصادفی پدید می آمدیم در ابتدا قبل از آنکه براساس ادعای تکامل گرایان آتئیست سیستم ایمنی بدن جانداران تکامل یابد به دلیل ضعیف بودن ما فرصت زاد آوری و تکامل پیدا نمیکردیم و از بین می رفتیم.

حال به سیستم ایمنی بدن انسان باز میگردیم سیستم ایمنی بدن انسان شاملماستوسیت ها لنفوسیت های B و T گولبول های سفید است

ماستوسیت ها که از سلول های مغز و استخوان ساخته میشوند وظیفه آزاد کردن هپیارین و هیستامین را دارند و در جریان واکنش های آلرژیک و برای درمان زخم ها رگ زایی دفاع در مقابل عوامل بیماری زا و عملکرد خونی مغزی نقش آفرینی می کنند.

عملکرد ماستوسیت ها ها بصورت زیر است.

لنفوسیت های B سلول هایی هستند که در برابر ویروس ها پادتن ترشح میکنند و در ایمنی هومورال نقش دارند و بطور اختصاصی عمل میکنند و یک عامل بیماری زای خاص را شناسایی و از بین می برند و لنفوسیت های T وظیفه حمله به سلول های سرطانی را بر عهده دارند و با ترشح ماده ای بنام پرفورین منافذی را در آنها ایجاد و آنها را از بین می برند و مانع گسترش آنها میشوند.

و از همه مهمتر و معروف تر گولیول های سفید که از بدن دربرابر بیماری های عفونی محافظت میکنند و خود گولبول های سفید انواع مختلفی مانند نوتروفیل ها ائوزینوفیل ها بازوفیل ها آگرانولوسیت ها را شامل میشوند که مثلا نتروفیل ها از بدن دربرابر عفونت های حاد و ائوزینوفیل ها از بدن دربرابر عفونت های انگلی بازوفیل ها در واکنش های التهابی و و آگرانولوسیت ها هم لنفوسیت های B و Tرا که در بالا اشاره شد ترشح میکنند.

همچنین دستگاه ایمنی بدن دارای دو خط دفاع غیر اختصاصی و یک خط دفاع اختصاصی است که اجزای نخست دفاع غیراختصاصی عبارت است از پوست آنزیم لیزوزیوم که در عرق وجود دارد و دیواره باکتری را تخریب میکند،لایه های مخاطی و دومین خط دفاع غیر اختصاصی شامل پاسخ التهابی پاسخ دمایی و گولبول های سفید و پروتئین های مکمل که باکتری را متلاشی میکنند است و دفاع اختصاصی شامل لنفوسیت های B و T و ایمنی هومورال یعنی لنفوسیت B و B خاطره و ایمنی سلولی یعنی لنفوسیت T و T خاطره است که البته دانش آموزان تجربی و رشته های زیست شناسی و پزشکی بیشتر با این مطالب مانوس هستند اما گولبول های سفید برای عموم مردم شناخته شده تر است.

در سوره طارق آیه ۴ نوشته شده است:

إِنْ کُلُّ نَفْسٍ لَمَّا عَلَیْهَا حَافِظٌ ﴿۴﴾
هیچ کس نیست مگر اینکه بر او نگهبانی است.
اعجاز معنایی آیه در واژه نفس است که به معنی شخص و بدن نیز معنی میشود،مثلا در ترجمه ۵۷ سوره عنکبوت گفته میشود هر جانی هر نفسی طعم مرگ را خواهد کشید،واژه لما به معنی نیست مگر حافظ نیز به معنی نگهبان است.همه موجوداتی که دارای نفس یا جان هستند دارای سیستم ایمنی هستند،بدون تردید این آیه از بعد عرفانی و نگهبانان الهی از جمله فرشتگان نیز مفهوم دارد ولی با توجه به آورده شدن واژه نفس به معنی جان به سیستم ایمنی بدن نیز قابل تامیم است.

رامین فخاری

فارغ التحصیل:
لیسانس برق و قدرت
لیسانس علوم سیاسی
فوق لیسانس مطالعات منطقه-خاورمیانه دانشگاه علامه طباطبایی

دانشجوی:
لیسانس تاریخ
فوق لیسانس اقتصاد

نوکر امام حسین و اگه قبول کنه خاک پای امام زمان

https://mojezatelmiquran.ir

0 نظر روی “سیستم ایمنی بدن از دیدگاه قرآن کریم

  1. تحلیل آبکی و غیر علمی که میگن همینه
    برادر بی عقب تکامل از ابتدا در سطح سلولی اتفاق افتاده و هنوز هم در سطح سلولی ادامه داره نه در سطح پیکری بزرگ. سیستم ایمنی هم که شامل سلولهای مختلفه در کنار دیگر سلولهای زنده و به صورت هم زیستی تکامل پیدا کرده بیشتر مطالعه بفرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *