بدون تردید سگ و گربه از آفریدگان خداوند متعال هستند و بدون تردید آفرینش هیچ جانداری بدون دلیل نیست،مثلا می توان اظهار کرد که یکی از دلایل آفرینش گربه ها کنترل جمعیت موشها و جلوگیری از گسترش طاعون بوده است،حال خود موشها نیز نقش بسیار عجیبی در اکوسیستم زمین دارند و با جابجایی در زیر زمین منجر به رسیدن هوا به زیر زمین می شوند که این مساله از پوسیدگی خاک جلوگیری می کند و منجر به رسیدن هوا به ریشه گیاهان می شود.

در ادامه می توان گفت که بدون تردید گربه ها و حتی سگ ها موجودات بسیار دوست داشتنی هستند،و در اسلام نیز همه حیوانات حقوقی دارند،حتی پیامبر اسلام(ص) فرمودند:در دوزخ، زنى را دیدم که گربه اش از هر طرف او را گاز مى گیرد، علتش این بود که آن زن در دنیا این حیوان را بسته بود، بدون آن که غذایى به او بدهد یا آزادش نماید تا خودش حیوانى را شکار کند.

حتی در برخی از احادیث نیز گربه جزو حیواناتی بوده است که نگهداری آن در اسلام توصیه شده است،ولی نگهداری حیوانات دارای شرایط خاص خودش می باشد،نگهداری گربه که موجودی است که از در و دیوار بالا می رود و نیاز به محیطی باز دارد در داخل آپارتمان و یا حتی سگ ظلم به خود سگ و گربه است و روایات فوق مربوط به خانه های حیاط دار قدیم بود که گربه یا سگ در محیطی بیرون از اتاق حال و اتاق خواب و خانه اصلی و در داخل حیاط نگهداری می شدند،نگهداری سگ هاسکی که به محیط سرد نیاز دارد در دمای ۳۰ درجه تهران یا نزدیک به ۵۰ درجه خوزستان نوعی حیوان آزاری می باشد.

حتی اگر به داستان اصحاب کهف مراجعه کنیم خداوند یک نکته ظریف را در این داستان به کار برده است و آن این است که سگ اصحاب کهف در بیرون از غار بود و به داخل غار راهش نمی دادند،بعد از اینکه یاران غار آنجلس در داخل غار به خواب رفتند سگ اصحاب کهف وارد غار شد و در دهانه غار به خواب رفت.

حال به بعد سلامتی سگ و گربه برای انسان وارد می شویم لطفا فیلم زیرا را مشاهده نمایید

این فیلم مربوط به گربه های خانگی است که هر روز استحمام می شوند،نکته جالب این است که این انگل ها با استحمام نیز از بین نمی روند و این انگل ها نیز در حالت عادی با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند،این تصویر یک تصویر میکروسکوپی از انگل های بالا می باشد.

تصویر زیر متعلق به یک موجود ریز انگلی بنام “کک یا flea” که بروی موی سگ و گربه زندگی می کند را در فیلم بالا مشاهده کردید که در بدن سگ و گربه و همه حیوانات خانگی وجود دارد.

حال به تاثرات این انگل در صورت افتادن بروی پوست بدن انسان توجه نمایید.

اسلام دین نظافت است در عین حال دینی است که حامی حیوانات است،بدون تردید باید به حیوانات مهربانی کرد،غذا دادن به سگ و گربه و مهربانی با حیوانات در اسلام توصیه شده است ولی نگهداری حیوانات در چهارچوب آپارتمان می تواند خطراتی را برای بهداشت شما و فرزندانتان و مخاطراتی را برای خود حیوان ایجاد کند،ضمن مهربانی با حیوانات حفظ فاصله شما با حیوانات می تواند سلامتی خود شما را نیز تضمین نماید،بدون تردید یکی از دلایلی(نه همه)که اسلام بر این مساله تاکید دارد که سگ و گربه در داخل محل زندگی انسان نگهداری نشوند این مساله است،علاوه بر این گفته می شود که نگهداری گربه ها در منزل مشکلات هرمونی را برای بانوان و بارداری آنها ایجاد می کند.

رامین فخاری

فارغ التحصیل:
لیسانس برق و قدرت
لیسانس علوم سیاسی
فوق لیسانس مطالعات منطقه-خاورمیانه دانشگاه علامه طباطبایی

دانشجوی:
لیسانس تاریخ
فوق لیسانس اقتصاد

نوکر امام حسین و اگه قبول کنه خاک پای امام زمان

https://mojezatelmiquran.ir

0 نظر روی “چرا نگهداری سگ و گربه در داخل خانه در اسلام نهی شده است؟

 1. سلام.اسلام گفته برید غذا بدید به اونکی داره از تشنگی میمره! منظورم کلیش هم همه حیوانات! که اینطوری هلاک نشن! حروم نشن! بلکه زنده بمون و در چرخه غذایی از بین برن. نه اینکه طرف صبح تا شب داره غذا میده به گربه ها کوچه،جمعیتشون رو صدبرابر کرده هیچ کار بخصوصی نمی کن هیچ! همش از در و دیواره بالا میرن و امور جنس.. ادارا مدفوع و نصف شب و ظهر سر صدایی پریدن رو سکو و دعوا و تولید صدایی بشدت ناهنجار و .. !
  همانطور که در ویدئو نشون دید،بشدت هم مریض هستن و کسی دست بزنه مریض میشه.

 2. الکی از خودتون حرف در ندارید سگ نجس و نهی شده ولی گربه کاملا پاک و اتفاقا به نگهداری گربه در خانه توصیه شده

 3. سلام علیکم
  (مصداق بارز نشر آکاذیب )
  لطفا از انتشار هرگونه مطلب کذب و ناصحیح به اسم اسلام و قرآن با هر نیتی خودداری فرمایید
  هیچ گاه اسلام نگهداری گربه در منزل نهی نکرده بلکه سفارش هم شده
  لطفا کمی مطالعه فرمایید جانب آقای مهندس دکتر کارشناس ایت الله علامه
  (مهندسی برق/علوم سیاسی/ارشد مطالعات خاورمیانه از دانشگاه علامه طباطبایی
  ارشد اقتصاد)

 4. درک نمیکنم هدف شما چیه
  بهتر تو رشته ایی که حداقل تخصص دارید فعالیت کنید
  (مهندسی برق یا علوم سیاسی)
  استناد به یک فیلم تبلیغاتی برای نشر اکاذیب و نسبت دروغ دادن به دین مبین اسلام و قرآن نتیجه جز اسلام زدگی ندارد

  فیلم مربوط به تبلیغ برس ضد کنه است
  (میتونید همین واژه رو سرچ کنید)
  برس ضد کنه
  خدایا گمراهان رو هدایت فرما
  انشاالله

 5. نگهداری سگ نهی شده ولی نگهداری گربه توصیه شده و گربه در اسلام کاملا پاک و مقدس و خود پیامبر اسلام گربه شخصی و خانگی داشت به نام معزه و در مورد احترام به گربه و نگهداری از گربه روایات صحیح و متواتر در شیعه و سنی داریم نمونه ای از روایات شیعه
  در مورد جواز نگهداری آن کسی تردید نکرده است، بلکه امامان معصوم (ع) در روایاتشان ما را به این امر تشویق نموده اند.

  یکی از امامان (ع) می فرمایند: “منزل نباید خالی از سه چیز باشد که آنها موجب آبادانی منزل هستند. گربه، کبوتر و خروس”. [۳]

  معاویه بن عمار از امام صادق (ع) نقل می کند که آن حضرت (ع) در مورد گربه فرمود: “آن از اهل خانه تان محسوب می شود و از نیم خورده اش می شود وضو گرفت”. [۴]
  [۳] محدث نورى، مستدرک‏الوسائل، ج ۸، ص ۲۸۴، مؤسسه آل البیت علیهم السلام، قم، ۱۴۰۸ هجرى قمرى.

  [۴] شیخ طوسى، تهذیب‏الأحکام، ج ۱، ص ۲۲۶، حدیث ۳۵.

 6. پیامبر خودش گربه داشته احادیث و سیره مرتبط با گربه و خوب بودن نگهداری ازش حتی از حدیث های معروف هم بالاتر هست چون شیعه و سنی قبول دارن اونقدر که در ترکیه گربه ها براحتی در مسجد رفت و آمد میکنن چون یادآور رفتار پیامبر هستن حتی روزی گربه پیامبر به نام مءذه روی عبای ایشون خوابیده بوده پیامبر برای اینکه بلنرش نکنه بدون عبا به مسجد میره ….تاسف بر شما که دین خدا و پیامبر را تحریف میکنید👎👎👎👎👎👎👎👎

 7. هیچ حیوانی نجس نیست
  اصلا معنی کلمه نجس چیست؟؟
  من بارها کسانی رو دیدم که به حیوانات غذا میدن و نوازش میکنن و هیچ بیماری هم نگرفتن
  ادم بخواد مریض بشه از سبزی نشسته هم هزاران انگل میگیره
  اگه خودمان بهداشت رو رعایت کنیم و بعد از نوازش حیوان دست هامونو بشوریم هیچ مشکلی بوجود نمیاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *