تصویر فوق مراحل تولد و مرگ یک ستاره را نشان میدهد.به رنگ های سرخ و سفید و سیاه در تصاویر دقت کنید.

همانطور که می دانید برای ساخت یک ستاره در ابتدا بادها و جریان های بین کهکشانی خاک های رس را در فضا در یک نقطه جمع می کنند و با دمیدن طوفان به آنها به تدریج خاک رس و شن ها هزاران سال گرم می شود و از طررف دیگر گازهای بین ستاره ای یعنی هیلیوم و هیدروژن نیز بصورت ابرهای گازی در می آیند و با خاک رس ترکیب می شوند(گازهای هیلیوم و هیدروژن بی رنگ هستند)و سپس یک غول آبی را تشکیل می دهد که معمولا ستاره های جوان آبی رنگ هستند.

در مرحله دوم ستاره آبی رنگ به تدریج سرد می شود تا به رنگ سرخ در می آید،خورشید ما هم اکنون در این مرحله قرار دارد.

در مرحله بعدی ستاره به تدریج بزرگ و بزرگتر می شود و به غول سرخ تبدیل می شود،در اینجا ستاره دو راه دارد یا منفجر می شود و به صورت یک ابرنواختر تبدیل می شود و یا تبدیل به سیاهچاله می شود.

حال در اینجا یک سناریو جالب دیگر نیز چشم انتظار است اینکه ستاره به یک ابرنواختر و یا کوتوله سفید تبدیل شود،که این مساله نیز از دیدگاه علمی با حدیث پیش رو مطابقت دارد زیرا هم رنگ سفید و هم رنگ سیاه در چرخه زندگی ستاره در حدیثی که اشاره خواهد شد وجود دارد.


حال به سراغ حدیث حضرت امام جعفر صادق(ع)درباره این موضوع می رویم:

على بن ابراهیم به سند کالصحیح از ابو بصیر روایت نموده که به حضرت صادق علیه السّلام عرض کردم: یابن رسول اللّه مرا بترسان که دلم سنگین شده.

حضرت فرمود: مهیا شو براى زندگى دراز،

بدرستى که جبرئیل آمد به نزد رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله و سلّم به حالت ترشروئى، حضرت سبب را سؤال نمود.

جبرئیل عرض کرد: امروز دمها آتش جهنم را که مى‏ دمیدند، واگذاشتند.

فرمود: دمهاى جهنم چیست.؟

جبرئیل گفت: حق تعالى امر فرمود که هزار سال بر آتش جهنم دمیدند تا سفید شد.پس هزار سال دیگر دمیدند تا سرخ شد.و هزار سال دیگر دمیدند تا سیاه شد.و اکنون سیاه و تاریک است.[*]

همانطور که مشاهده می کنید بر طبق حدیث چرخه زندگی ستاره دارای یک مرحله سفید(خاک رس)سرخ(غول قرمز) و سیاه(سیاهچاله)است،این حدیث آیا می تواند ما را به این فکر فرو ببرد که جهنم وعده داده شده در داخل یک سیاهچاله قرار دارد؟

نکته دیگر این است که رنگ سفید هم در سناریو تبدیل ستاره به کوتوله سفید و هم در مراحل ابتدایی یعنی رس بودن ستاره صدق می کند.


[*] . تفسیر اثنا عشری، ج‏۲، ص: ۶۶۷و۶۶۸

ویدئوی این نوشته

رامین فخاری

فارغ التحصیل:
لیسانس برق و قدرت
لیسانس علوم سیاسی
فوق لیسانس مطالعات منطقه-خاورمیانه دانشگاه علامه طباطبایی

دانشجوی:
لیسانس تاریخ
فوق لیسانس اقتصاد

نوکر امام حسین و اگه قبول کنه خاک پای امام زمان

https://mojezatelmiquran.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *