همان‌طور که می‌دانید کره زمین توانایی ساخت آهن و بسیاری از فلزات سنگین را ندارد و آهن موجود در زمین در هسته ستارگان داغ که به طور متوسط دارای دمای ۱۴ میلیون درجه کلوین هستند ساخته شده است و به زمین انتقال‌یافته است.

 اما یک سؤال مطرح می‌شود و آن این مسئله است که آهن موجود در زمین پس از ساخته‌شدن چگونه به زمین انتقال‌یافته است؟

 در پاسخ به این سؤال باید گفت که آهن موجود در زمین پس از ساخته‌شدن در هسته ستارگان داغ توسط شهاب‌سنگ‌ها به زمین منتقل شده است و باید اضافه‌کرد زمانی که در زمین حیات وجود نداشت زمین به‌طور گسترده تحت بمباران شهاب‌سنگ‌ها قرار گرفته است و این شهاب‌سنگ‌ها آهن و تعداد دیگری از فلزات را به زمین انتقال داده‌اند که امروزه مورداستفاده بشر قرار می‌گیرد.

 تاکنون بیش از ۶۳ هزار شهاب سنگ کشف شده است که شش درصد از شهاب‌سنگ‌های کشف شده غنی از آهن بوده‌اند. یک تصور دیگر نیز قابل مطرح است که سیارک هایی که با هسته داغ خود از ستارگان جدا شده بودند و در حال تبدیل به سیاره بوده‌اند شکسته شده و آهن آن‌ها به‌صورت شهاب سنگ غنی از آهن در فضا پخش شده و به زمین رسیده است. [۱]

 تصویر فوق متعلق به یک شهاب سنگ‌آهنی است که ۵۰۰ هزار سال قبل در تگزاس به زمین اصابت کرده است.

در سوره الحدید آیه ۲۵ نوشته شده است:

لَقَدْ أَرْسَلْنَا رُسُلَنَا بِالْبَیِّنَاتِ وَأَنْزَلْنَا مَعَهُمُ الْکِتَابَ وَالْمِیزَانَ لِیَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ وَأَنْزَلْنَا الْحَدِیدَ فِیهِ بَأْسٌ شَدِیدٌ وَمَنَافِعُ لِلنَّاسِ وَلِیَعْلَمَ اللَّهُ مَنْ یَنْصُرُهُ وَرُسُلَهُ بِالْغَیْبِ إِنَّ اللَّهَ قَوِیٌّ عَزِیزٌ ﴿۲۵﴾همانا ما پیامبران خود را با دلایل روشن فرستادیم و با آنان کتاب و ترازو [ی تشخیص حق از باطل] نازل کردیم تا مردم به عدالت بر خیزند، و آهن را که در آن برای مردم قوت و نیرویی سخت و سودهایی است، فرود آوردیم و تا خدا مشخص بدارد چه کسانی او و پیامبرانش را در غیاب پیامبران یاری می دهند؛ یقیناً خدا نیرومند و توانای شکست ناپذیر است.

 

[۱] Howgego, J. “Iron meteorites.” newscientist https://www.newscientist.com/definition/iron-meteorites/.

اشاره قرآن کریم به سر منشا آهن[PDF]

رامین فخاری

فارغ التحصیل:
لیسانس برق و قدرت
لیسانس علوم سیاسی
فوق لیسانس مطالعات منطقه-خاورمیانه دانشگاه علامه طباطبایی

دانشجوی:
لیسانس تاریخ
فوق لیسانس اقتصاد

نوکر امام حسین و اگه قبول کنه خاک پای امام زمان

https://mojezatelmiquran.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *