تصاویر زیر متعلق به سحابی چشمه گربه است که این سحابی یک سحابی سیاره‌ای در صورت فلکی اژدها است این سحابی در ۱۵ فوریه ۱۷۸۶ توسط ویلیام هر شل کشف شد و در حدود هزار سال قبل پوشش بیرونی خود را ازدست‌داده است تصویر مادون‌قرمز سحابی توده غبار ستاره‌ای را نشان می‌دهد و اعتقاد بر این است که گردوغبار آخرین مرحله زندگی ستاره پیشین این سحابی را نشان می‌دهد این سحابی از هیدروژن هلیوم و عناصر سنگین تشکیل شده است مشاهدات نشان داده است که ستاره مواد داخلی خود را در یک فاصله ۱۵۰۰ساله به بیرون انداخته است و این مسئله منجر به ایجاد پوسته‌های از گردوغبار و گاز ستاره‌ای شده است که این پشته‌های متحدالمرکز یک ساختار لایه لای همانند گل را پدید آورده است که ستاره وسط آن از لایه‌های آن قابل‌تشخیص است.

در سوره الرحمن آیه ۳۷ خداوند متعال فرموده اند:

فَإِذَا انْشَقَّتِ السَّمَاءُ فَکَانَتْ وَرْدَهً کَالدِّهَانِ ﴿۳۷﴾

انصاریان: و ناگهان آسمان بشکافد و چون چرمی سرخ رنگ و گلگون شود.
خرمشاهی: آنگاه که آسمان از هم بشکافد و چون گل سرخ و روغن گداخته باشد
فولادوند: پس آنگاه که آسمان از هم شکافد و چون چرم گلگون گردد
قمشه‌ای: پس آن‌گاه که آسمان شکافته شود تا چون گل سرخ گون و چون روغن مذاب و روان گردد (آن روز سخت هولناک از گنه پشیمان شوید).
مکارم شیرازی: در آن هنگام که آسمان شکافته شود، و همچون روغن مذاب گلگون گردد (حوادث هولناکی رخ می‏دهد که تاب تحمل آنرا نخواهید داشت).

یک نکته که وجود دارد این است که در اکثر ترجمه‌ها از واژه”گل سرخ” و واژه “روغن مذاب”استفاده شده است، در واژه گل سرخ که محل بحث نیست؛ اما تعبیر چرم یا روغن مذاب یک تعبیر کاملاً درست در مفهوم این آیه است زیرا گفته می‌شود دمای این سحابی بین هفت تا ده‌هزار درجه کلوین است و بدیهی است هر جسم جامدی که در اطراف سحابی باشد ذوب می‌شود.

باید اشاره نمود که این سحابی حدود ۲۵۰ سال قبل توسط ویلیام هرشل مشاهده شد و هم اکنون این سهابی در فاصله ۳۰۰۰ سال نوری ما قرار دارد؛ ولی موارد مربوط دمای بیرونی اطراف سحابی و… در سال‌های اخیر کشف شده است درحالی‌که قرآن کریم ۱۴۰۰ سال قبل از این مسئله خبر داده است. یک نکته دیگر این است که در ۱۴۰۰ سال قبل تلسکوپ‌هایی که بتوانند فاصله ۳۰۰۰ سال نوری را مشاهده کنند وجود نداشتند و این مسئله حکایت از معجزه بودن قرآن کریم است.

برای دسترسی به مطلب با فورمت های mp3 و pdf و ویدئویی برمی گزینه مد نظر خود کلیک فرمایید.

رامین فخاری

فارغ التحصیل:
لیسانس برق و قدرت
لیسانس علوم سیاسی
فوق لیسانس مطالعات منطقه-خاورمیانه دانشگاه علامه طباطبایی

دانشجوی:
لیسانس تاریخ
فوق لیسانس اقتصاد

نوکر امام حسین و اگه قبول کنه خاک پای امام زمان

https://mojezatelmiquran.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *