۱-تصویر فوق یک مقایسه بین مغز یک فرد ۴۳ ساله الکلی و مغز یک فرد ۴۳ ساله غیر الکلی است،همانطور که مشاهده میکنید در فرد الکلی سلول های مغز کوچکتر شده است و بخشی از بافت مغز به مرور زمان از میان رفته است و مغز کوچکتر شده است ولی مغز فرد غیرالکلی بدون آسیب دیدگی و بزرگتر است.کوچکتر شدن سلول های مغز باعث کاهش توانایی یادگیری و تفکر و به یادآوردن چیزها و عدم تونایی کنترل دمای بدن توسط مغز میشود.

۲-تاثیرات دراز مدت الکل بروی شما باعث خواب آلودگی میشود ولی شما به راحتی نخواهید خوابید زیرا بدن شما در طول شب الکل را پردازش میکند زمانیکه اثرات آن از بین می رود باعث میشود تا شما کابوس ببینید

۳-ترکیب الکل با اسید معده باعث از بین رفتن پوشش معده میشود و این باعث میشود که شما احساس گرسنگی نکند و این یکی از دلایلی است که افراد الکلی در دراز مدت مواد مغذی را دریافت نمی کنند.

۴-الکل باعث تحریک روده کوچک میشود و سرعتی را که غذا ها از آن عبور میکند کم میکند و به همین دلیل میتواند منجر به اسهال و سوزش قبل شود.

۵-مغز شما رمونی را ترشح میکند که کلیه را از ایجاد بیش از حد ادرار باز می دارد اما زمانی که الکل مصرف میکنید به مغز شما می گوید که خواموش شود.این به این معنی است که بیشتر اوقات بدن شما آب کم می آورد.

-۶کبد شما تقریبا تمام الکلی را که می نوشید تجزیه میکند و این باعث میشود با گذشت زمان کبد شما سمی شود.نوشیدن سنگین الکل باعث ذخیم تر شدن کبد میشود و این عامل باث محدود شدن جریان خون میشود بنابراین سلول های کبدی آنچه را که برای زنده ماندن نیاز دارند دریافت نمی کنند و در اثر از بین رفتن کبد دچار زخم معده و سیروز میشود.

-۷به طور معمول لوزالمعده انسولین و دیگر مواد شیمیایی را ایجاد میکند که به روده شما کمک می کند تا مواد غذایی را هضم کند،اما وجود الکل باعث میشود که مواد شیمیایی در داخل لوز المعده باقی بماند و در کنار سوم ناشی از الکل باعث ایجاد التهاب در آندام و آسیب جدی شود این به این معنی است که بدن شما قادر به ساخت انسولین نیست و شما در معرض ابتلا به دیابت و احتمالا سرطان لوز المعده هستید.

۸-الکل باعث کم آبی بدن میشود و نتیجه گسترش این کم آبی باعث میشود که رگ های خونی در مغز و بدن شما گسترش یابند و این باعث سردرد شما میشود و معده شما می خواهد از شر سموم و اسید هایی که به وجود می آید خلاص شود و در این حالت تهوع و استفراغ رخ میدهد و از آنجایی که کبد شما مشغول پردازش الکل بود قند کافی در خون رها نمی کند و این منجر به ضعف و لغزش میشود.

۹-مصرف دائمی مشروبات الکلی می تواند در قلب تغیرات دائمی ایجاد کند و به معنی واقعی کلمه قلب را از بین ببرد به مرور زمان الکل باعث ریزش و کشش عضلات قبل مانند یک لاستیک میشود و قلب نمی تواند خون را پمپاژ بکند.

۱۰-الکل رگ های خونی را گسترده تر میکند و باعث انتقال خون بیشتری به پوست شما میشود و این باعث میشود که خون بیشتری از بدن شما عبور کند و درجه حرارت بدن شما افزایش یابد علاوه بر این نوشیدن دراز مدت الکل باعث افزایش فشار خون میشود که فشار خون نیز هرمون های استرس را که رگ های خونی را باریک می کند آزاد میکند بنابراین قلب مجبور به پمپاژ های سخت تری است و از عمر قلب کمتر میشود.

۱۱-الکل باعث از بین رفتن گولبول های سفید که وظیفه مبارزه با میکروب ها را دارند میشود و ممکن است فرد به ذات الریه و سل مبتلا شود.

۱۲-الکل در زنان چرخه بارداری را ممکن است خاموش کند و در مردن ممکن است باعث مشکل در نعوض و تعداد اسپرم کمتر و بزرگتر شدن سینه و کوچکتر شدن بیضه شود.

۱۳-الکل بر شنوایی شما تاثر دارد اما هیچ کس هنوز از دلیل آن دقیقا مطمئن نیست و ممکن است که الکل بخشی از مغز را که وظیفه پردازش صدا را بر عهده دارد دچار مشکل بکند.

۱۴-نوشیدن الکل باعث از بین رفتن کلیسیم میشود و با تغیرات هرمونی که از مصرف الکل ایجاد میشود ممکن است بدن را از تولید استخوان جدید باز دارد و بافت استخوان نازک و شکننده شود و وضعیتی بنام پوکی استخوان پدید بیایید.

خداوند متعال در آیه ۲۱۹ سوره بقره فرمده اند:

یسئَلُونَک عَنِ الْخَمْرِ وَ الْمَیسِرِ قُلْ فِیهِمَا إِثْمٌ کبِیرٌ وَ مَنَفِعُ لِلنَّاسِ وَ إِثْمُهُمَا أَکبرُ مِن نَّفْعِهِمَا وَ یسئَلُونَک مَا ذَا ینفِقُونَ قُلِ الْعَفْوَ کَذَلِک یبَینُ اللَّهُ لَکُمُ الاَیتِ لَعَلَّکمْ تَتَفَکَّرُونَ‏.

در باره شراب و قمار، از تو می‏پرسند، بگو: «در آن دو، گناهی بزرگ، و سودهایی برای مردم است، و[لی‏] گناهشان از سودشان بزرگتر است. » و از تو می‏پرسند: «چه چیزی انفاق کنند؟» بگو: «مازادرا.» این گونه، خداوند آیات [خود را] برای شما روشن می‏گرداند، باشد که در [کار] دنیا و آخرت بیندیشید.

دلایل فوق تنها به بخشی از دلایل پزشکی کشف شده از مضرات الکل برای بدن خود شخص اشاره دارد و به سایر مضرات مانند نابینایی احتمالی اشاره نکرده است و مضرات اجتماعی مصرف الکل مانند تصادف های رانندگی و قتل ها و نزاع ها و … را در نظر نگرفته است.بدون تردید الکل هم مانند هر چیزی بروی زمین سودهای محدودی برای بدن دارد ولی طبق فرموده بدن خسارت ها و آسیب های آن بسیار بیشتر از سود آن است،عزیزان دقت داشته باشند که برخی از دوستان ناباب یا برخی از اشخاص پزشک نما که لباس جامعه شریف پزشکی را بر تن کرده اند به بهانه های سود اندک آن شما و یا اعضای خانواده تان را به سمت الکل سوق ندهند.


تمام متون پزشکی سایت از متن زیر به فارسی بازگردانده شده است.

How Alcohol Affects Your Body

رامین فخاری

فارغ التحصیل:
لیسانس برق و قدرت
لیسانس علوم سیاسی
فوق لیسانس مطالعات منطقه-خاورمیانه دانشگاه علامه طباطبایی

دانشجوی:
لیسانس تاریخ
فوق لیسانس اقتصاد

نوکر امام حسین و اگه قبول کنه خاک پای امام زمان

https://mojezatelmiquran.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *